Korzystając z okazji, a zachęcony przez serwis dxomark.com, możliwościami matryc obu puszek – postanowiłem pozwolić sobie na małe porównanie. Z góry zastrzegam, że porównanie pokazuje różnice, ale nie jest do końca miarodajne ze względu na “różne warunki”. Więcej w dalszej części wpisu.

Po pierwsze Nikon D90 który miałem okazję porównywać był wyposażony jedynie w obiektyw 35mm (Nikon Nikkor AF-S DX 35 mm f/1.8G), natomiast jeśli chodzi o stałkę którą miałem pod Pentaxa, to była “pięćdziesiątka” F/1.7. Mało tego, że ogniskowe były różne, 35 Nikorra ma nakręcony filtr UV, którego za Chiny ludowe nie dałem rady odkręcić.

Ustawiłem sobie dużo kolorowych itemsów i ze statywu rozpocząłem fotografowanie scenki. W teście który wykonałem zależało mi przede wszystkim na porównaniu szumienia matryc na wysokich ISO. Niestety zabrałem się do fotografowania zbyt pośpiesznie i nie wyłączyłem odszumienia wysokich ISO w Nikonie. Zdjęcia z Pentaksowego Kiksa są więc kompletnie nie odszumiene.

Zdjęcia wykonywałem na czułościach ISO: 200, 400, 800, 1600, 3200 oraz 6400 (Hi1.0 w przypadku Nikona) – Pentaksowego ISO12800 nie zaprzęgałem do gry. Na każdej czułości wykonywałem trzy zdjęcia (odpowiednio F4.0, F5.6 oraz F8.0). W ostatecznym porównaniu najmocniej oglądałem te F5.6.

Porównanie ISO poniżej (po lewej zdjęcie z Nikona, po prawej z Pentaxa) – po kliknięciu w obrazki powinny się pokazać w rozdzielczości około 1440 × 846.

ISO200:

ISO400:

ISO800:

ISO1600:

ISO3200:

ISO6400 (czyli średnio odszumiony D90 i nieodszumiony Kiks):

Niestety post factum zorientowałem się że w D90 włączona była na poziomie średnim funkcja odszumiania zdjęć na wysokich ISO… Więc na następy dzień porównałem jak działa odszumianie na ISO6400 w obu puszkach. Poniżej to co wyszło:

Cztery zdjęcia:

Lewe Górne – nieodszumione

Prawe Górne – odszumianie Niskie

Lewe Dolne – odszumianie Średnie

Prawe Dolne – odszumianie Wysokie

Nikon:

Pentax:

I na koniec porównanie obrazu surowego i maksymalnie odszumionego przez puszkę z Nikona D90:

Oraz takie samo porównanie z Kiksa:

Jak dla mnie Nikon D90 bije Kiksa na wysokich ISO (to mówiąc z lekkim przymrużeniem oka), a jeśli o odszumienie to tym bardziej D90 pobił Kiksa.

Tymczasem, idę robić zdjęcia moim Kiksem na niskich ISO, a także wysokich.

;-)