Wszytko zaczęło się wczoraj wieczorem. Długo wyczekiwany i pożądany test lustrzanki “entry level’owej” Pentax K-x został opublikowany w serwisie optyczne.pl.

No i się zaczęło… już o 22:00:59 pojawił się pierwszy wpis. I tak przez prawie następne 24h, prawie bo “redakcja” po wpisie “naczelnego” o 18:04:20 zablokowała możliwość komentowania tego testu na 248 komentarzach, nie licząc ostatniego.

Forma testu, wnioski, sposób przeprowadzenia, nie jawna ale gołym okiem widoczna bezstronność przeprowadzającego test Krzysztofa Mularczyka, została dość mocno podważona przez wielu czytelników (w części już w tej chwili byłych…) serwisu.

Niestety i mnie poniosło i zmusiłem się do założenia tam konta i dołożenia do wszystkiego, swoich trzech groszy! Ba, nawet pokusiłem się o bezpośrednią korespondencję z “naczelnym” Arkadiuszem Olechem. Niestety jak przewidział to jeden z czytelników i komentujących zarazem, nic ciekawego z tej naszej polemiki nie wyszło, poza tym, że Pentax redakcji nie leży.

Test, zamiast porównywać lustrzanki na poziomie podobnym cenowo, nie widzieć czemu, porównuje produkty o zbliżonej wielkości matrycy APS-C. Co z tego że model wzięty do porównania jest 3 razy droższy… Body za blisko 6kPLN, to już nie taki entry-level.

A najgorsze jest to, że redakcja nawet nie poradziła sobie z zasileniem Kiksa. Ba! Nawet nie widzą problemu, i nie komentują użytych w teście ładowarek,… Brrr…

Pan Krzysztof (nieszczęsny autor), dość szybko poległ w polemice z komentującymi – może kolega “naczelny” zabronił strzelać kolejne samobóje i chociaż trudno zaliczać optyczne.pl do sekcji portali poważnych, taki scenariusz mógł mieć miejsce. Wszystko zamknął “naczelny”,… całą humoreskę zepsuł, psuj jeden! Ale na szczęście test był pierwszym strzałem w kolano, a komentarz zamknięcia “naczelnego” strzałem w kolano drugie!

Szkoda tylko że:

  • jeden z komentujących przewidział wyjścia jakie może wybrać “redakcja” z tej kompromitującej sytuacji…
  • “naczelny” zdecydował się na jedną z opcji – na bardzo źle się kojarzącą formę cenzury – zamknięcie możliwości komentowanie tekstu.

Test do poczytania:

Kompromitujący test serwisu optyczne.pl – lustrzanki Pentax K-x

Do testu K-x’a szykuje się kolejny POLSKI serwis foto, fotopolis.pl – na który z niecierpliwością czekam. O tej mało eleganckiej postawie, wymiennie korespondencji z “naczelnym” mógłbym jeszcze długo pisać, ale jestem już tym zmęczony, i lekko zażenowany profesjonalnym podejściem nieprofesjonalnego totalnie amatorskiego serwisu optyczne.pl. Więcej można poczytać w komentarzach czytelników, z którym, w większości się zgadzam.